Covid-19 nedeniyle sınırlarını kapatan Avrupa’da yaz  sezonunun nasıl geçeceği ve turizm alanında ne şekilde adımlar atılacağı ise merak konusu oldu. Bu kapsamda ülkelerin öncelikleri farklı şekilde işleyecek. İç turizm karayoluyla hareketlendirilecek ve sosyal msafeye uygun hale getirilecek.

Avrupa’da virüs salgınından en çok turizm etkilendi. Yaz sezonu için yapılan farklı uygulamalar ise sahillerde daha önce görmediğiniz şekilde olacak. İtalya, Fransa ve İspanya gibi turizmin önemli gelir kaynağı olduğu ülkelerde ise hükümetler ikinci dalga endişesi yaşıyor. Bunun ilginli olarak temkinli yaklaşırken bazı yerel adımların atılması planlanıyor.

Avrupa’da salgından en çok etkilenen İspanya tedbirleri gevşetmeye yönelik olarak adımlar atması bekleniyor. İspanya’da turizmde ilgili adımla Haziran ayının sonunda atılacak. Barcelona’da ise halkın daha fazla endişe duymaması ve rahatlaması için plajlar kısa süreliğine olsa da açıldı. Plajlar özellikle spor yapmak isteyenler için 06:00-10:00 saatlerinde açıldı. Halka yürüyüş ve yüzme için izin verildi. Pontevedra kentinde bulunan Sanxenxo Belediyesi ise plajlarda alınacak önlemlere dikkat çekti. Sahillere gelenler 9 metrekarelik bir alanda güneşlenebilecekler. Ayrıca farklı yaş gruplarına göre sahiller beş bölüme ayrıldı. Turizmde iyileşmenin ise 2021 gerçekleşmesi bekleniyor.

Coronavirüs 185 ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor. Türkiye’de en çok görüler vakalar ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak oldu. 65 yaş üstü vatandaşlar ise Pazar günleri üç saatlik yürüyüş yapabilecekler.  20 altı gençler ise evde kalmaya devam ediyor.