Altertanif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği ATİB Başkanı Cem Karaca turizm sezonuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Covid-19 virüsüne karşı alınan önlemler nedeniyle turizm sezonunun açılışıyla ilgili olarak Türkiye’nin rakip destinasyonlardan çok avantajlı olduğunu belirtti.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm sezonunun açılışıyla ilgili olarak Mayıs ayının sonunu işaret etmişti. Bu da turizm işletmelerini hareketlendirdi. Antalya’daki turizm sektörü ise süreci takip ediyor. Turizm sektöründe hareketlilik başladı. Bu nedenle çalışmalar titizlilikte sürüyor.

Karaca, “Açık olan tüm işletmelerimiz dezenfeksiyon, sosyal mesafe gibi koronavirüs tedbirlerini titizlikle uyguladı. Türkiye, ilk günden itibaren alınan önlemler ve virüsün yayılmasının ardından ise sağlık altyapısıyla dünyaya örnek oldu. Bu nedenle Türkiye koronavirüsü yenecek ve eskisinden daha güçlü bir pozisyona sahip olacaktır. Turizm sektöründe Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinin Türk turizmine olumlu yansıyacağı düşüncesi hakimdi. Bu anlamda da Türkiye’nin örnek bir duruş sergileyeceğini, Antalya’nın da Türkiye’deki en iyi örneği oluşturacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de bütün tesislerde covid önlemleri alınmaya başlandı zira hijyen kurallarına uymayan tesislere sertifikasyon verilmeyecek. Salgın sonrası ise butik turizm önemli olacak ve tercih edilecek.

Altyapısı, ulaşım ağı ve konaklama tesisleri ile Antalya’nın Kültür ve Turizm Bakanlığının belirleyeceği tedbirlere hazır olduğunu belirten Karaca, “Sezon açılışıyla birlikte alınacak ekstra tedbirlerin yanında, hedef pazarlardaki potansiyel ziyaretçiler de ikna edilirse Antalya ve Türk turizmi bu süreci rakip destinasyonlardan çok daha iyi bir noktada atlatacaktır. Antalya’daki turistik tesisler de sürece hazırlanıyor ve gelişmeleri merakla bekliyor.” diye konuştu.

Sezonun başlamasıyla beraber kriterlere uyan tesisler turizme kapılarını açacak.