Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Kenti’nde bulunan turizm tesisleri coronavirüs önlemleri dahilinde gerekli tedbirleri alarak hazırlarını hızlandırdı.

1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine geçen Türkiye’de restoran ve plajlar yeniden hizmet vermeye başladı bununla birlikte Assos bölgesinde bulunan tesislerde çalışmalar sürüyor. Tesislerde sosyal mesafenin yanı sıra dezenfesiyon işlemleri ve yeni düzenlemeler yapılıyor. Misafirlerine kapılarını açan tesis yetkilileri bu sezondan umutlular.

Normalleşme süreciyle birlikte dikkat edilen kuralar arasında hijyen geliyor. Sahilde bulunan şezlonglar ve restoranlardaki masalar sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edildi. Oteller girişlerde dezenfekte önlemlerini arttırdı ve otel içinde bulunan odalar ve ortak kullanım alanlarıda dezenfekte ediliyor. Masa ve şezlonglar arasındaki mesafe metreyle ölçüldü ve uygun bir şekle getirildi.  Otellerin girişinde müşterilerin hijyen kurallarına uyması için bilgilendirici yazılar konuldu.

 ‘MİSAFİRLERİMİZİ BEKLİYORUZ’

Bu yıl geç açılmasına rağmen turizm sezonundan umutlu olduklarını söyleyen Assos Otelciler Derneği Başkanı Bayram Erten, “Bölgemizdeki bütün otellerimiz ve restoranlarımız sezona hazırlanıyor. Otellerimizde odalarımız ve ortak kullanım alanlarımız dezenfekte edildi. Şu an bir turizm beklentimiz var. Burası yerli turistin geldiği bir bölge. Burada her otellin kendi özel müşterileri var. Şu an da arayanlar da çok. ‘Ne zaman açıyorsunuz? Açtınız mı?’ diye soranlar çok. Ama bu bölgede turizm temmuz ayında başlar ama şimdi yavaş yavaş hareketlenme olur. Sahildeki şemsiyelerin arasını 3.5-4 metre yaptık. Şezlong araları ikişer metre bıraktık. Şezlonglar da yıkanarak dezenfekte edildi. Ayrı ayrı koyduk. Restorandaki masalarımızı da 1.5 metre mesafeyle yerleştirdik. Şu anda artık misafirlerimizi bekliyoruz dedi.

Assos Antik Kenti’nin bulunduğu Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram bölgenin sezona hazır olduğunu ve buradaki plajların diğer yerlere göre ender bir plaj olduğunu, Kadırga Koyu’nun uzun zamandan sonra halkın hizmetine açıldığını belirtti.