Coronavirüs önlemleri kapsamında kontrollü normalleşmeye geçiş süreci başlamasının ardından aşçılarda Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için yeni sezona hazırlandılar.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Yılmaz Seçim “Şu anki evde kalma döneminde gerek uygulama gerekse teorik olarak kendisini yetiştiren aşçılarımız sezonun açılmasıyla Türk mutfağını yeniden dünyaya tanıtacak. Bu yüzden tüm aşçılarımız dört gözle sezonun açılmasını bekliyor. Hepsi tamamen turizm sezonuna hazır” dedi.

Türkiye Aşçılar Federasyonu TAFEd Başkan Yardımcısı Yılmaz Seçim, covid-19 sebebiyle bir süredir durağanlaşan Türk aşçılarının yeni turizm sezonuna hazır olduğu ve Türk yemeklerini dünyaya tanıtacakları belirtiltildi.

Sahil kentlerinde görev yapan aşçıların salgın sürecinde memleketlerine döndüklerini dile getiren Seçim, şöyle konuştu:

“Salgın sürecinde memleketlerine dönen aşçılarımız gittikleri illerin yemek kalitesini daha da yükseltti. Bunun yanında son dönemde evde yemek yapmak yaygınlaşmaya başlayınca bu aşçılarımız evlerinde sosyal medya üzerinden yemek tarifleri vermeye başladı. Bunları izleyen vatandaşlar da kendi yemeğini ve ekmeğini yaptı. Dolayısıyla bu bizim için çok büyük bir avantaj. Ancak bunun yanında dezavantajına baktığımızda ise bir süre işsiz kalan bu aşçılarımızın başka mesleklere yönelmesi ileride aşçılık mesleğinde ciddi anlamda kalifiyeli eleman sıkıntısına yol açabilir.”

Covid-19 virüs salgını sürecinde hizmet veremeyen aşçılık sektörü bu süreçte sektörün kendini geliştirdiği ve çok sayıda aşçının yeni sezondü turizm bölgelerinde yeniden çalışacaklarını açıklandı.

Evde kalma süreci içinde uygulama ve teorik olarak kendini yetiştiren aşçılar sezonun açılmasıyla beraber Türk mutfağını dünyaya tanıtacaklar. Sezonun açılamasını heyecanla bekleyen aşçılar yeni turizm sezonuna hazırlar. Açık büfe uygulamasının kaldırılması nedeniyle alakart sisteme dönüleceği için yerli ve yabancı turistlerin kaliteli yemekleri tercih edeceklerini açıkladı.