Antalya‘ya turist yağdı. Coronavirüs salgını nedeniyle bütün dünyada kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte Türkiye’de canlanmaya başladı. Dünya turizminin önde gelen şehirlerinden olan Antalya’ya bir haftada gelen turist sayısı ortaya çıktı.

Bir hafta içerisinde Almanya, Rusya, Ukrayna, İngiltere  olmak üzere 180 bin turist geldi. Gelen turistlerin 110 bini ise Ruslardan oluşuyor.

Bir hafta içinde Antalya’ya 420 Rus olmak üzere, Almanya, Ukrayna, İngiltere’den 834 uçak geldi. Uçuşlarda Rusya’yı, 191 uçuşla Ukrayna, 98 uçuşla İngiltere ve 125 uçuşla Almanya takip ediyor. Ukrayna’dan 36 bin, İngiltere’den 18 bin ve Almanya’dan 15 bin turist geldi.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte sağlıklı ve güvenli sertifika sistemi turistik tesislerde uygulanmaya başlandı. Bu sisteme uymayan tesislerin açılmasına izin verilmedi. Türkiye’nin sağlıklı turizme önem vermesi sonucu turistler Antalya başta olmak üzere bir çok tatil yerlerine gelmeye başladılar.

Dünyada virüsten etkilenen ülkelerin başında olan İspanya’da ise turizm sektörü batmış durumda. İngiltere’nin 14 karantina uygulamasına dahil ettiği İspanya bunun üzerine yeni önlemler almaya başladı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada vakalar yeniden artmaya başladı. Rusya’nın ardından Hindistan’da coronavirus aşısı bulduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Aşının ne derece etkili olacağı ise önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak.

Virüsün etkilediği ülkelerin başında biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ise sağlık sektörünün başarısız olması nedeniyle Trump’ı zorlu günler bekliyor. Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimlerde ise Trump’ın kaybedeceği gözüyle bakılıyor.

Dünya turizmi kriz içindeyken Türkiye’de turizmin az zararla bu krizi atlatacağı tahmin ediliyor.