Antalya’da Vakalar Arttı

Tesislerin açılmasıyla beraber alınan önlemler yarıda bırakıldı. Virüse yakalanan turistler otellerde izole edilirken, onlarla ilgilenen personelde hastalığa yakalandılar.

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin ise PCR testi için Antalya Tıp Fakültesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kepez Devlet Hasatanesi’ne gidenlerin sayılarında artış olduğunu belirtti. Testlerde ortala 100-150 vakanın ortaya çıktı.

Nursel Şahin, “Turizm çalışanlarında virüs yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. Onlar da kendi bulundukları otel gruplarının pansiyonlarında izole ediliyorlar. Dolayısıyla bayramla, yaz rehavetiyle, düğün dernekle oluşan temas alanının oluşmasıyla, vakalarda artış var. Yoksa biz Antalya’yı şimdiye kadar çok iyi korumuştuk. Anadoluya nazaran yine iyi konumdayız. Bütün önlemlerin birden kaldırılmasının verdiği etki de var. Vatandaş da yaz döneminde ipleri gevşetti.’’ dedi.

1 Haziran günü yeni normalleşme süreciyle birlikte sağlıklı ve güvenli turizm sertifikası sistemi uygulanmıştı. Ancak hijyen, sosyal mesafe kuralları, maske takmak gibi kurallara uyulmaması sebebiyle Antalya’da da vaka sayılarında arttış yaşanmaya başlandı.

Çin’in Wuhan şehrinden ortaya çıkarak binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip covid-19 virüs salgını nedeniyle dünya ekonomisi kriz yaşarken, hastalık için ilk aşıyı Rusya ve Hindistan buldu. Rusya geçtiğimiz günlerde aşıyı ülke genelinde seri üretmeye başladıklarını duyurmuştu.