Covid-19 virüs salgını nedeniyle turizmde sağlıklı ve güvenli sertifikasyon sistemini başlatarak dünyada bir ilki gerçekleştiren Türkiye’de iç turizmde hareketlilik başladı. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarının katkılarıyla tüm sektör paydaşlarının da iş birliğiyle başladılan Sağlıklı turizm Belgelendirme Programı’na dahil olan otellerinde sayısı artmaya başladı.

Belek’te bir otelin Genel Müdürü olan Çağlar Bayrakçı ise 1 Temmuz itibariyle misafir almaya başlayacaklarını açıkladı.

Şu anda iç pazardan rezervasyonların olduğunu dile getiren Bayrakçı, “Kazakistan’dan uçuşlar başladı. 1 Temmuz’da Ukrayna’dan da uçuşların başlamasıyla yabancı turistte de hareketlilik yaşanacaktır. 15 Temmuz’dan sonra da Avrupa ülkelerinde kapıların açılmasını bekliyoruz. Rusya pazarının da 1 Ağustos’ta başlayacağını biliyoruz. Temmuz sonuna doğru doluluk oranlarının yüzde 25-40 arasında seyretmesini umuyoruz.” diye konuştu.

Otelin kalite müdürü Gülden Sevinç Duman ise sertifika kapsamında bütün önlemleri aldıklarını söyledi. Otele gelen misafirlerin ise ateşi ölçülüyor. Şayet bir vaka çıkarsa misafir otelde bulunan izolasyon odasında kalacak. İzolasyonda olan misafir içinse ayrı personel görevli olacak. Otelde yiyecek ve içecek servislerini ise personel gerçekleştirecek ve misafirlerin büfeyle teması engellenecek. Ortak alanda kahve ve çay makinelerine misafirler dokunmayacak. Mini kulüp ve SPA’ya ise randevu sistemiyle misafir kabul edilecek. Aralarında ise 30’ar dakikalık boş zaman bırakılacak ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak.

1 Haziran itibariyle Türkiye yeni normalleşme sürecine girdi. Kafeler, restoranlar, kuaförler, güzelik salonları hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edildi.