Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, covid-19 ilişkin kontrollü normalleşme sürecinde turizmde uygulanacak olan önlemlerle ilgili olarak tesislere genelge gönderdi.

Konaklama sektöründe çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Turizmin başkenti Antalya’daki otellerde çalışmalar devam ediyor. Beş yıldızlı otellerin yoğun olduğu Antalya Belekte’te otellerin girişinden, lobiye, açık büfeden, şezlonga ve havuza kadar sosyal mesafeye uygun şekilde düzenlemeler yapılmaya başlandı.

Otellerin giriş kapısına termal kameralar yerleştirildi. Personelin her gün ateşi ölçülüyor. Sezon açılışında ise valizler dezenfekte edilecek ve ozon cihazlarının yer aldığı odalar oluşturuldu. Valizler bu ozon odasında dezenfekte edilecek.

Restoranlarda ise açık büfeler kaldırıldı, yerine sıcak yemeklerin cam bölmelere kapatılarak, müşterinin temas etmemesi şeklinde düzenlendi. Çatal, kaşık, bıçak, bardak, tatlı, meyve, salata..vb yiyecekler tek kullanımlar kaplarda servis edilecek. Garsonlar ise maske, sperlik takacak ve müşterinin talebi doğrultusunda yemekler servis edilecek. Havuzbaşında, plajda şezlonlar arasında 1,5 metre olarak yerleştirilecek. Havlular ise poşet içinde paket olarak verilecek.

Otel odaları bakım ve onarımı yapılacak, laminantlar, duvar kağıtları değişriliyor. Odalarda nano teknolojiyle hazırlanmış ve de leke tutmayan koltuklar yerleştirilecek. Anahtar kartları ise ultraviyola lambasıyla dezenfekte edilecek, tek kullanımlık kalemler lobide yer alacak.

” Bu dönemde daha fazla personelimiz olacak”
Belek Turizm Merkezinde hizmet veren Susesi Luxury Resort Genel Müdürü Çağlar Bayrakçı, genelgedeki hükümlere tüm otellerin uymak zorunda olduğunu söyledi.

Bayrakçı, genelgede yer alan kriterlere göre hazırlık yapıldığını, hijyene yönelik olarak mesafelerin açıldığı ve daha az misafirin olacağı bir dönemin başlayacağını açıkladı.

Hem personel girişinde hem de lobide iki farklı ateş ölçer termal kameralar olacağını vurgulayan Bayrakçı, “Asansörlere tek kişi binilecek, sadece aynı aileler kalabalık binebilir. Her asansörün yanında kullanım kılavuzu ve dezenfektanlar olacak. Odaları, misafir çıktığı gün kullanmayacağız, bir gün boyunca havalandıracağız. Televizyon ve klima kumandası özel odalarda dezenfekte edilecek. Tüm tekstiller 70 derecenin üzerinde yıkanacak.” diye konuştu.

Oturma alanları, şezlonglar, amfi tiyatro gibi alanlar sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlendi. Otelred ULV cihazları yerleştirildi. Restoran, odalar..vb genel alanlar periyodik dezenfekte ediliyor. Bayram sonrasında Haziran’da sezonun açılması bekleniyor.