Kahramanmaraş’ın kaleleriyle ünlü ilçesi Andırın, tarihi yapılarının yanı sıra başta yaylaları olmak üzere doğal güzellikleriyle de öne çıkmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 220 ile 2 bin 250 metre arasında değişen ilçede, Akdeniz iklimi görülmektedir. Oldukça fazla yağış alan ilçede, bundan dolayı pek çok meyve ve sebze yetişmektedir. Andırın’da halkın temel geçim kaynağını tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır. Nüfusun büyük kısmı köylerde yaşadığı için tarım oldukça gelişmiştir. Öte yandan ilçede orman ürünleri de geçim kaynakları arasındadır. Turizm bakımından özel bir öneme sahip olan Andırın’da, Bizans’tan günümüze kalan pek çok kale bulunmaktadır. Selçuklular döneminde de onarılarak kullanılan bu kaleler, günümüzde halen görülebilmektedir. Ayrıca çok sayıda yaylanın bulunduğu ilçede, doğal güzellikler de dikkat çekmektedir.

Tarihi Anadolu Selçuklu devletine kadar uzanan Andırın, Selçuklu devletinin Moğol istilasıyla çöküşü sonrasında 200 yıl boyunca Dulkadiroğulları Beyliği’nin sınırları içinde kalmıştır. Beyliğin 1515’te Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmasıyla yöre de Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 1855’te Kesim köyüne taşınan ilçe yerleşimi, 1863’te yeniden Andırın’a nakledilmiştir. Maraş’ın Halep vilayetine bağlanması nedeniyle Andırın da bir süre Halep’e bağlı olmuştur. II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Halep’ten ayrılan ve nahiye olarak Göksun’a bağlanan Andırın, 1918 yılında Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından Ermenilerin işgaline uğramıştır. Daha sonra işgalden kurtarılan Andırın, 1925’te ilçe olmuştur.

Andırın’a nasıl gidilir?

Kahramanmaraş il merkezine 81 kilometre uzaklıkta yer alan Andırın ilçesi, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. İl merkezinden her gün ilçeye karşılıklı minibüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca özel araçla da ilçeye ortalama bir saatte gidilebilmektedir. Adana’ya 138, Osmaniye’ye 69, Kadirli’ye 38 kilometre mesafede yer alan Andırın, Ankara’ya ise 550 kilometre uzaklıktadır.  Büyük kentlerden Andırın’a havayolu aracılığıyla gitmek de mümkündür. Bunun için Kahramanmaraş Havalimanı’na indikten sonra, buraya 87 kilometre uzaklıktaki ilçeye gidilebilir. Havalimanından Andırın’a havalimanı servis araçları, taksi ya da kiralık araçlarla ortalama bir buçuk saatte ulaşılabilmektedir.

Andırın’da doğa sporları

Andırın, doğa sporlarına elverişli yerleriyle dikkat çeken bir ilçedir. Burada bulunan Toprakhisar Kanyonu, doğa yürüyüşleri için tercih edilen yerlerden biridir. Aynı zamanda Galgamaç Şelalesi’ne de ev sahipliği yapan bu yedi kilometre uzunluğundaki kanyonda, zorlu bir doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Küçük şelalelere ve doğal havuzlara sahip kanyonda oldukça keyifli bir yürüyüşün ardından iplere tutunarak Galgamaç Şelalesi’ne inilebilmektedir. Sarp ve derin geçitlerin bulunduğu kanyonda, yüzmek için uygun göletler de mevcuttur.

Ayrıca Andırın sınırlarında yer alan Bereket Dağı ve tepesi de doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen parkurlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan 12 kilometre uzunluğundaki parkurda, yürüyüş ve tırmanışla geçen zorlu bir rota bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikteki Sumaklı Mahallesi’nden başlayan parkur, zorlu bir yolun sonunda bin 250 metre yüksekliğindeki Bereket Dağı gözetleme kulesinde sona ermektedir. Parkur sonunda görülebilen Düldül Dağı ile Berke Barajı’nın manzarası muhteşemdir. Öte yandan Andırın’ın Delihöbek Dağı da ilçenin dağcılık için elverişli yerlerinden biridir.

Andırın’da gezilecek yerler

Geben (Meryemçil) Kalesi

Bizans döneminden kalma çok sayıda kaleye ev sahipliği yapan Andırın’da, görülmesi gereken kalelerden biri, ilçenin Geben beldesine üç kilometre uzaklıktaki Geben Kalesi’dir. Geben ile Göksun arasındaki karayolu üzerinde yer alan kalenin yanında ise Meryemçil yaylası bulunmaktadır. Kimler tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen kalenin Roma-Bizans dönemlerinde inşa edildiği sanılmaktadır. Yüksekçi bir tepede yer alan kale, iç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Moloz, kesme ve kireç taşı ile inşa edilen kale, bölgede yaşanan bir efsane nedeniyle Meryemçil Kalesi olarak da bilinmektedir. Günümüzde bazı kapalı oda kalıntısı ile su sarnıçlarının görülebildiği kalenin dış surların büyük oranda tahrip olmuştur. Ancak, üzerinde haç motifleri bulunan altı tane burç bugün halen görülebilir.

Azgıt (Yeniköy) Kalesi

Andırın ilçe merkezine beş kilometre uzaklıktaki Alameşe köyü yakınında yer alan Azgıt Kalesi, sarp bir kaya bloğu üzerine inşa edilmiştir. Kitabesi bulunmayan kalenin hangi dönemde ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmese de Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bizans döneminde onarılarak kullanılan kale, konumu itibarıyla söz konusu dönemde Kapadokya-Kilikya yolunu kontrol etmek için kullanılmıştır. Günümüzde bakımsız ve harabe halinde olan kaleden fazla bir kalıntı kalmamıştır.

Hastırın Kalesi

Andırın ile Osmaniye’nin Kadirli ilçesi arasındaki yol üzerinde yer alan Hastırın Kalesi, Torun köyünde bulunmaktadır. Sarp bir kaya üzerine inşa edilen kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, ilk olarak Hititlerce inşa edildiği sanılmaktadır. Ardından Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılan kale, küçük bir yapıdır. Kalenin iki tane burcu ve iki kapısı günümüzde halen görülebilmektedir.

Andırın Yaylaları

Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Andırın’da, pek çok yayla vardır. Yemyeşil örtüsüyle dikkat çeken bu yaylalar, ilçenin yayla turizminde önemli bir yer tutmaktadır. Yaz aylarında temiz ve serin havası nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan bu bol oksijenli yaylalar; Beşbucak, Çokak, Altınboğa, Halbur, Meryemçil, Kümbetir, Mazgaç, Kırksu, Kuyucak ve Akifiye yaylalarıdır.

Galgamaç Şelalesi

Andırın’ın son yıllarda ilgi çekmeye başlayan doğal güzelliklerinden biri de Toprakhisar kanyonunda yer alan Galgamaç Şelalesi’dir. İlçe sınırlarında yer alan ve uzunluğu yedi kilometre olan Toprakhisar Kanyonu, doğal havuzları ve büyüklü küçüklü şelaleleriyle dikkat çekmektedir. Kanyondaki en güzel yer ise Galgamaç Şelalesi’dir. Doğa yürüyüşleri yapılan, derin ve sarp geçitlerin yer aldığı bu kanyonda, zorlu bir yürüyüşün ardından şelaleye ulaşılabilmektedir. Toprakhisar Çayı üzerinde yer alan şelalenin serin sularında yüzmek de oldukça keyiflidir.

Andırın’da nerede ne yenir?

Kahramanmaraş mutfağının özelliklerini taşıyan Andırın, ayrıca kendine özgü lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Andırın’a özgü bir lezzet olarak bilinen tırşik çorbası, tam bir şifa deposudur. Andırın Doktoru adıyla da bilinen tırşik çorbasının yapımı oldukça zahmetlidir, ancak tadı oldukça güzeldir. Tırşik otundan yapılan ve ekşimsi tadıyla damakları şenlendiren bu çorbayı mutlaka denemenizi öneririz. Andırın’da ayrıca ekşili patates yemeği de yaygın olarak tüketilen bir lezzettir. İlçede öne çıkan diğer lezzetleri ise; zeytinyağlı kuru dolma, patlıcanlı ekşili çorba, patlıcanlı çöp kebabı, kallili köfte, ezme kebap, ciğerli bulgur pilavı ve şekerli peynirli börek olarak sayabiliriz.

Andırın’da bulunan restoran ve lokantalarda ilçeye özgü bu lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin öne çıkan restoranlarını; Hastırın Et Ve Balık Lokantası, Tutku Tatlıcılık, Yenibahar Pastanesi, Rüzgar Kahvaltı Salonu, Andırın Ocakbaşı, Umut Döner, Uludağ Pastanesi, Antepoğlu Ocakbaşı, Dostlar Ocakbaşı, Babaoğlu Pastanesi, Çağlayan Lokantası, Kemalin Yeri, Akdeniz Döner ve Kebap Salonu, Öz Anteplioğlu Pastanesi, Adil Usta Kebap Salonu, Saray Lokantası, Öksüzler Pide ve Lahmacun, Çarşı Cafe Döner, Derviş Bekirin Yeri ve İpek Yolu Restoran olarak sıralayabiliriz.

Andırın’da gece hayatı

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde canlı bir gece hayatı yoktur. Muhafazakar yapısı ve bölgenin turizmde yeterince gelişmemiş olması nedeniyle ilçede alkollü mekan sayısı yok denecek kadar azdır. Ancak bölgedeki birçok ilçede olduğu gibi Andırın da çok sayıda kafeterya, pastane ve çay bahçesine ev sahipliği yapmaktadır. İlçe sakinleri akşam saatlerinde daha çok bu mekanlarda zaman geçirmeyi tercih etmektedir. Andırın’da yer alan bu mekanların öne çıkanları; Pınarbaşı Mahallesi’nde yer alan Miray Cafe, Hükümet Caddesi üzerinde bulunan Çarşı Cafe Döner, yine Hükümet Caddesi üzerinde hizmet veren Yenibahar Pastanesi, Uludağ Pastanesi, Babaoğlu Pastanesi ve Öz Anteplioğlu Pastanesi gibi işletmelerdir.