Antalya ve Muğla’da hizmet veren bir otel arasında turizm öğrencilerine staj ve iş imkanı sağlayacak olan protokol Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle imzalandı. Protokolde Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gören Turizm Fakültesi öğrencilerinin şirket bünyesinde konaklama işletmelerinde istihdam edilmeleri ve de üniversite personelini de oteldeki tatil olanaklarından faydalanmaları hedefleniyor. Aynı zamanda öğretim üyelerinin işbaşı eğitimleriyle ve akademik araştırmalarını burada gerçekleştirmelerine olanak sağlanabilecek.

Senato Salonu’nda imzalanan törende Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, turizm sektöründe yıllar boyunca personele ihtiyaç olduğunu belirterek, Anadolu Üniversitesi’nin verdiği eğitimler sonucunda, öğrencilerin özellikle sahaya çıktıklarında bu eğitimle Türkiye’de hizmet ettiğini ve özellikle turizm sektörünün yıllardan beri personele ihtiyacı olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Turizm Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin mezun olduktan sonra da bir protokol imzalayacaklarını böylece öğrencilerin stajyer olarak değil çalışan olarak sektörde yer alacaklarını, bulundukları pozisyon neyse onu değerlendireceklerini söyledi. Protokol sezonluk olarak imzalandı ve öğrenciler çalışma hayatına bu şekilde girmiş olacaklar.

Ülkemizde son yıllarda yaşanan işsizlik rakamları göz önüne alındığında Anadolu Üniversitesi’nin imzaladığı protokol turizm sektörü için önemli bir adım olarak görülüyor. Anadolu Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu’nda gerçekşelen imza törenine, Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Prof. Dr. Levent Eraslan, Prof. Dr. Rahmi Atalay, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Üniversite Genel Sekreteri Ersin Eroğlu, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Emir, bölüm başkanları, dekan yardımcıları ve öğretim elemanları katıldı. Atılan imzalar sonucunda öğrenciler nitelikli konaklama işletmelerinde staj yapabilecekler ve böylece geleceğiniz nitelikli elemanlarıyla da buluşabilecekler.

Türkiye TT Hotels Turkey Otel Hizmetleri Turizm ve Ticaret A.Ş. Temsilcisi Murat Demirer ise, “Bizim 21 tesisimizde sezonluk eleman ihtiyacımız bulunmakta. Bu eleman açığını kapatmak için de üniversiteler ile çalışma fikri geliştirdik. İlk düşündüğümüz üniversite ise eğitim kalitesi başta olmak üzere birçok konuda Türkiye için çok önemli bir konumda bulunan Anadolu Üniversitesi oldu. Anadolu Üniversitesi gerek öğrenci sayısı gerekse verdiği öğrenim kalitesi dolayısıyla bizim için çok ciddi bir kurum. Öğrencilerimizi personel olarak göreceğiz ve imkânlarımızdan faydalanacaklarını söyleyebiliriz. Anadolu Üniversitesinin bütün öğrencilerine kapımız açık bulunmakta. Önümüzdeki günlerde bu protokol için çeşitli toplantılarımız ve çalışmalarımız olacak” diye konuştu.