Almaya’da turizm için adımlar atılmaya başlandı. Tur operatörleri ve seyahat acentelerinin kurtarma paketiyle ilgili açıklamaları bekliyor. Alman Federal Meclisi Turizm Komisyonu ise 13 Mayıs’ta toplanarak paketle ilgili açıklamalarda bulunacak.

Toplantının yapılaca günde turizmciler Almaya genelinde eylem yapacak. Almaya’da tur operatörleri ve seyehat acentelerinin dikkati 13 Mayıs’ta yapılacak toplantıya çevrildi. Güçlü bir lobiye sahip olan seyahat sektörü, seyahat şirketlerinin devletin kurtarması için acenteleri öne çıkarması ise hükümet üzerinde bir baskı unsuruydu.

13 Mayıs saat 15.00’te yapılacak Turizm Komisyonu toplantısında 6 ana gündemin bulunduğu belirtildi. Bu gündemlerden biricisinin ”Koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektörünün içine bulunduğu duruma ilişkin Federal Hükümet rapor”, ikincisinin ise ”Federal Hükümet tarafından seyahat endüstrisi için bir kurtarma fonu oluşturulması” olduğu belirtilirken, masadaki bir diğer konunun ise paket tur yönetmeliğindeki iflas korumasına ilişkin rapor olacağı öğrenildi.

Almanya Federal Meclisi seyahat sektörünün durumunu konuşarak ve kurtarma paketiyle ilgili açıklamalarda bulunacak. Aynı günde Almanya genelde acenteler eylem yapacak. Acentelerin üçüncü kez sokağa çıkışı olacak ve hükümetin dikkatini çekmeye çalışacaklar.

Coronavirüs önlemleri kapsamında büyük darbe olan turizm sektörü özellike Avrupa ülkelerinde çözüm yollarının aranmasına neden oldu. Türkiye’de ise sertifikasyon sistemiyle turizmde yaşanan krizin önüne geçilmeye çalışılacak. Her şey dahil sistemi kaldırılmazken, açık büfelerde yiyecekler cam düzenekte saklanacak ve sunumu otel personeli yapacak. Bunun yanı sıra hijyen kuralları  ve sosyal mesafe şartı getirilecek. Otele gelen müşteriye maske verilecek ve dezenfektan işlemi uygulanacak. Odalarda ise yatak düzeltme işini müşteri kendisi yapacak. Masalar arasında mesafe ise 60cm olacak.