Almanya Dışişleri Bakanı Maas turizm sezonunun açılmasının coronavirüs nedeniyle bu yıl çok zor olacağını belirtti. Avusturya Başbakanı Sebatian Kurz’da Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dan gelecek olan turistlere kapıları açmaya karar verdi.

Avusturya’nın bu açıklamasından sonra Almanya Dişişleri Bakanı Heiko Maas“Avrupa’da kimin ilk önce turizme kapılarını açacağı yarışı savunulamaz riskler taşıyor” dedi. Avrupa’ya koronavirüsün yayıldığı yer olarak görülen Avusturya Alpleri’ndeki İschgl kayak merkezine atıfta bulunan Maas, sevilen bir turizm beldesinin Avrupa’da nelere mal olduğunu gördüklerini söyleyerek, “Bu, bir daha tekrar etmemeli” diye konuştu.

Maas, Avrupa’da ise coronavirüs salgının başladığı yer olan Avusturya Alpleri’ndeki İschgl kayak merkezine atıfta bulundu. Sevilen bir turizm beldesinde ortaya çıkan virüsün Avrupa’da bir çok şeye mal olduğunu belirtti.

Almanya Dişişleri Bakanı Maas, “Bu, bir daha tekrar etmemeli” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Maas, Avrupa’nın turizme kapıları açma yarışı yerine seyahat özgürlüğüne geri dönüşü sağlayacak ortak kriterlere ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Çin, İran, Irak, Almanya, Fransa, Rusya, Türkiye ve Yunanistan’da etkili oldu. Binlerce insan hayatını kaybederken sosyal temas, izolasyon, hijyen kuralları gibi önlemler alınmaya devam ediyor. Aşı çalışmalarına ise ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin ve Türkiye’de devam ediliyor. Türkiye’de ise en çok vakalar İstanbul, İzmir, Ankara, Zonguldak’da etkili oldu. Büyüşehirler ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı.