Covid-19 virüs salgınından olumsuz yönde etkilenen ülkelerin başında gelen Almanya, Mart ayında yapılan uluslararası seyahat uyarısını Avrupa Birliği dışında kalan ülkeler için Ağustos sonuna uzattı. Dışişleri Bakanı Heiko Mass, yazılı bir açıklamayla Bakanlar Kurulu’nda AB ülkeleriyle, İngiltere ve Schengen ülkeleri dışında diğer ülkeler için seyahat uyarısının 31 Ağustos’a kadar uzatılması kararını verdi.

Çok sayıda kişinin Avrupa ülkeleri dışına yeniden seyahat etmeyi beklediğinin bilincinde olduklarını ifade eden Maas, “Bu Türkiye ve Afrika’nın kuzeyinin yanı sıra ve güneydoğu Asya veya ABD’deki destinasyonlar için de geçerli. Turistik amaçlı seyahatler dahil bu seyahatlerin ne zaman yeniden mümkün olabileceği salgının seyrine bağlı” ifadesini kullandı.

Almanya, Bakanlar Kurulu’nda alınan AB dışında kalan ülkelere seyahat uyarısında bulundu ve 31 Ağustos’a kadar uzattı. Virüsün azaldığı ülkelere ise bazı istisnalar getirilecek. Seyahat uyarısının yapıldığı ülkelerle yapılacak değerlendirmeler sonucunda covid-19 ile ilgili vaka sayılarının gelişimi, test kapasitesi, şeffaflık, sağlık sisteminin kapasitesi, hiyen kuralları ve ülkeden geri dönme gibi olanakların göz önünde bulundurulacağı belirtildi. Bakanlar Kurul geçtiğimiz hafta AB ülkelerinin, Schengen ülkeleri ve İngiltere’ye seyahat uyarılarını 15 Haziran’dan sonra kaldırma kararı almıştı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan covid-19 virüsü nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Türkiye’de ise 1 Haziran’da yeni normalleşme süreciyle birlikte Türkiye’de kısıtlamalar kaldırıldı. Kuaförler, kafeler, restoranlar hijyen ve sosyal mesafeye uygun olarak düzenlendi. Büyükşehirlere giriş ve çıkış yasakları kaldırıldı.