Coronavirus saglını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe yeni sezonla birlikte bilinen tüm alışkanlıklarda değişecek. İnsanlar artık maskesiz, eldivensiz olmadan dışarı çıkmıyor ve sosyal mesafe ise metreyle ölçülüyor.

Günlük yaşamda bir çok şey değişirken bu durum tatil sürecinde de değişecek. Uzmanlara göre insanlar ilk etapta yurtdışı tatil yerine iç turizme yönelecek ve bu süreç geçici olarak görülüyor. Seyahatlerde daha az uçak yolculuğunun yapılması öneriliyor. Yabancılarla temastan kaçınmak, tren ya da kara yolculuklarının doğru bir tercih olduğu öngörülüyor. Bu nedenle uçakla ulaşım yerine daha yavaş ulaşım tercihleri tercih edilecek.

Salgın sonrası otellerde büyük değişimler yaşayacak. Hijyen kuralları, sosyal mesafe gibi kurallar oteller tarafından bilgilendirilecek ve güvenlik rehberleri bu bilgileri paylaşacak. Dijital check-in ve check-out sistemi uygulanarak temastan kaçınılacak. Maske ve eldiven kullanımı sıklaşırken, kağıt kullanımı ise azaltılacak. Sıkça kullanılan alanlar ise dezenfekte edilecek ve ortak alanlarda ise sosyal mesafe dikkate alınacak.

Uzmanlar, izolasyon ve sosyal mesafe kavramları tatillerde de aynı şekilde uygulanacak. Bu süreçte insanlar yine de tatil yapmak ve yolculuk yapmak isteyecekler. Bu yüzden oteller yerine villa kiralamak revaçta olacak.

Virüsün yayılmasının nedenlerinden biri olan havacılık sektöründe de salgına karşı değişimler yaşanacak. Temazsız ateş ölçmenin yanında parmak iziyle virüs testi, maske kullanım zorunluluğu uygulanan kurallar arasında yer alacak. Güvenlik hatları ise sosyal mesafeye aşmayacak şekilde olacak.