Coronavirüs salgını sonrasında turizmle ilgili önlemler alınmaya başladı. Bu önlemler kapsamında kriterlere uyanlara sertifika verilecek ve bu sertifayı kazanan tesisler sezonda hizmet vermeye başlayacaklar.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplantısında turizm ele alınmıştı. Toplantıda öncelik turizme verilecek. Türkiye’nin normalleşmeye döneceği günlerde öncelikle korunaklı oteller açılacak. Normalleşmenin başlayacağı ilk sektör ise turizm olacak. Bayram sonrasında korunaklı ve dışarıyla etkileşimi az olan oteller açılacak. Normalleşme sürecinde Alanya’daki şehir otelleri hemen açılacak mı? sorusu sorulmaya başlandı.

Alanya’da şehir içi otelleri yoğun olarak bünyesinde bulunduran Kleopatra Otelciler Birliği’nin Başkanı Servet Şahiroğlu, bakanlığın hazırlayacağı kriterleri kendilerinin de hayata geçirerek sertifikasyon programına ayak uyduracaklarına işaret etti ve böyle bir uygulama beklemediklerini söyledi. Sertifika programının detaylarının henüz netlik kazanmadığını ifade eden Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise, Alanya’daki yatak kapasitesinin yüzde 20’sini şehir otellerinin oluşturduğunu ifade etti. Orkan, “Bakanlığın belirlediği çeşitli kıstaslar var. Ama bunların hayata nasıl geçeceği netlik kazanamadı. Somut bir şey olamadan şehir otelleri açılmayacak ya da geç açılacak demek yanlış olur. Bekleyip göreceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy normalleşme sürecinde coronavirüs önlemlerinde alınacak olan kriterlere uyan oteller ilk olarak açılacak. Bu kriterlere uymayanlar ise sezonu açamayacak.

Corovirüs salgını nedeniyle global çapta en çok etkilenen sektör turizm oldu. Şu günlerde bütün dünya ülkeleri turizmi nasıl ayakta tutabilecekleri konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar.