Yaşanan coronavirüs salgını en çok turizm sektörünü etkiledi. Hırvatistan, Karadağ, Fransa, Tunus, İspanya, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ve Yunanistan’da önlemler nasıl sürüyor? Yasaklar ne zaman kalkacak? Akdeniz bölgelerinde oteller ne zaman açılacak?

Yunanistan ‘da, 23 Mart’ta ülkede sokağa çıkma yasağı uygulandı ve yasak 27 Nisan’a kadar sürecek. Ülkede oteller ise 30 Nisan’a kadar kapalı kalacak. Bunun yanı sıra hükümet turizme yönelik destekler sunacak. Tesisler ise 10 Mayıs itibariyle kademeli olarak açılacak. Bunun için Mayıs ayının sonu düşünülüyor.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nde ise 30 Nisan’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Hükümet ise turizmde çalışanların maaşlarının %60’ını karşılayacak. Mali destekler sürecek. Oteller ise 1 Haziran’dan itibaren açılacak.

Hırvatistan, ülkenin önemli turistik rotası olan İstirya’da oteller kapalı durumda. Ülke genelinde ise otellerin büyük bir bölümü kapalı. Buna şehir otelleri de dahil. Otellerin kısmi şekilde açılması planlanıyor.

Fransa ise 11 Mayıs’a kadar karantinada kalacak. Ülkede oteller Mayıs ayına kadar kapalı olacak.

İspanya’da ise 9 Mayıs’a kadar olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Haziran’ın ikinci yarısında itibaren yurtiçi seyahat hareketliliği yavaş yavaş başlayacak. Yurtdışı seyahatlerinde ise tatilcilerin ne zaman geleceğine ilişkin tarih belirsizliği devam ediyor.

Tunus’da ise başbakan Elias Fahfah 20 Nisan’nda başlayan karantina ve sokağa çıkma yasağı 4 Mayıs’a kadar devam ediyor. Bu tarihten sonra ekonomik ve sosyal faaliyetlere ise kısmen geri dönüş sağlanacak. 5 Nisan’dan bu güne kadar ülkedeki üç otelde 500 virüs hastasına bakım için pandemi hastanesine dönüştürüldü.