Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Afyon’da oteller hizmetlere ara vermişti. Güvenli sağlıklı turizm sertifikasyonu uygulamasıyla 5 yıldızlı otellerden ilki yaptığı hazırlıkların ardından hizmete açılıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın termal turizm denince akla gelen şehirlerden olan Afyonkarahisar’da bulunan 5 otellerin çoğu yeni normalleşme süreciyle yeniden açılacağı 1 Temmuz için hazırlarını sürdürüyor.

Şehirdeki otellerin 26 yatak kapasitesi bulunuyor. Hem tatil hemde şifalı sular sayesinde rahatsızlıklarına tedavi bulacak olan misafirler otellerde rezervasyon yaptırmaya başladılar. Buradaki oteller 12 ay boyunca açık oluyor. 15 Mart itibariyle salgın nedeniyle oteller geçici olarak kapanmıştı

Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği (ZAFTODER) Başkanı ve İkbal Termal Otel Genel Müdürü Ali Gümüşhan, şunları kaydetti:

“Bu süre içerisinde Afyonkarahisar’daki bütün oteller hazırlıklarını yaptı ve bakanlıkların yayımlamış olduğu genelgelere göre tedbirlerini almaya başladı. En sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının yayımladığı genelgeye istinaden otellerden ‘güvenli turizm sertifikası’ alınması istendi. Ama sonradan da güncellenerek bu madde kaldırıldı. Fakat Afyonkarahisar’daki bütün 5 yıldızlı oteller, bu çıkan genelgeye göre hazırlıklarını yaptı ve müracaatlarını yaparak belgelerini almaya başladı.”

1 Haziran itibariyle Türkiye normalleşme sürecine geçmiş kuaförler, kafeler, restoranlar, güzellik salonları gibi mekanlar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilerek hizmete açılmıştı.

Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan ve milyonlarca insanı olumsuz etkileyen covid-19 virüsü için ilaç ve aşı çalışmaları ise sürüyor.