Türkiye’nin İzmir iline hizmet veren uluslararası havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı, Gaziemir ilçe sınırları içinde, şehir merkezinin 14 km (8,7 mil) güneyinde yer almaktadır. 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapan Adnan Menderes’ten adını alan havalimanının sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesidir. Ancak işletmeci TAV Havalimanları olmaktadır.

Adnan Menderes Havaalanı, verilere göre 2015 yılında 12.178.100 yolcu ve 86.994 uçak trafiğine ev sahipliği yapmıştır. İşleklik bakımından ülkenin dördüncü havalimanı konumundadır. Kargo trafiği açısından ise üçüncü sırada gelmektedir.

Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti

Web sitemiz üzerinden ucuz Adnan Menderes Havalimanı uçak bileti de alınmaktadır. TatilCity.NET’de ucuz uçak bileti bulunuyor.

Devlet Hava Meydanının düzenlediği mimari proje yarışması ile Adnan Menderes Havaalanı dış hatlar terminali projesi hayat bulmuştur. Yarışmada Yük.Mim. Rest. Uz Yakup Hazan’ın tasarladığı proje seçilmiş olup daha sonra uygulanmıştır.

Adnan Menderes Havalimanı Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı
Adnan Menderes Havalimanı

Ulaşım olanakları açısından Adnan Menderes Havaalanı oldukça rahat bir noktada bulunduğundan İZBAN sayesinde istenilen noktaya ulaşılabilir. Ayrıca alternatif olarak HAVAŞ otobüsleri veya ESHOT otobüsleri de kullanıma uygundur. Şayet gideceğiniz yere hızlı bir şeilde varmanız gerekiyorsa dış hatlarda bulunan taksi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Transfer servisleri ise eğer önceden gidilecek nokta belirtilirse hazır bir şekilde şoförlü araç gelmektedir. Transfer açısından oldukça fazla imkanınız mevcut.

İzmir’in hemen her noktası için pek çok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Gidilecek noktaya göre halk otobüslerini (ESHOT), dolmuşları, taksi dolmuşları, İzmir Metro hatlarından birini, İzmir Banliyösü’nü (İZBAN), tramvayları, taksi ve vapurları kullanabilirsiniz. Gidilecek yer öncesin de cep telefonuna bir ulaşım haritası indirilirse çok kolaylık sağlayacaktır. Şayet KİPA, CARREFOUR gibi alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmak arzulanıyor ise bu mağazaların servislerini de kullanmak mümkündür. İzmir’de aktarma hakkınız bulunduğundan 90 dakika içerisinde istediğiniz araçla ücretsiz atarma yapabiliyorsunuz. Sadece ilk biniş ücreti alınmakla beraber sonraki binişler ücretsiz olacaktır. Bu da İzmir’de gayet ekonomik bir seyahat imkanı anlamına gelmektedir. Baykuş Gece seferleri ise günün 24 saati hizmet vermektedir. Bu otobüsler ile 940 ile Buca’ya, 950 ile Narlıdere’ye, 920 ile Çiğli’ye, 930 ile Bornova’ya, 910 ile Gaziemir’e rahatlıkla gidebilirsiniz.

Ayrıca pek çok mağazaya da ev sahipliği yapan havalimanı içerisinde uçağınızı beklerken hiçbir şekilde sıkılmayacaksınız. Cafe ve restoran servisleri ile dinlenme alanlarında oturabilir ve konforun tadını çıkarabilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden Adnan Menderes Havalimanı ucuz uçak bileti de alınmaktadır.

Adnan Menderes Havalimanı Lokasyonu

[insert page=’izmirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]