Taş konakları ve evleriyle dikkat çeken Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan tarihi ve turistik köylerdendir. Her gezgincinin mutlaka gelip, görmesi gereken, ahududu şerbeti, şarapları ve el işi ürünleriyle ünlü bir yerdir.

Sessiz, huzurlu, şehir gürültüsünden uzak bir yerde birkaç gün geçirmek isteyenler için ideal bir yer diyebiliriz. Köy adını, Mayaların kıyamet tahminleriyle ilgili yazıtlarında 21.12.2012 yılında kıyamet kopacağı ve kıyametin kopmayacağı tek yerin Şirince olduğu tahmin edilmiş ve dünyanın gözü bir anda buraya çevrilmişti. Tabii beklenen olmadı ancak bu durum turizm açısında adı gibi bu şirin köye yaradı. Burasının diğer bir özelliği de kültürel değerler taşıması. Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi burada yer almaktadır.

Adı Gibi Şirin Bir KöyKöyün eski tarihlerde adı Kırkınca’ymış. Rumlar döneminde Kirkince mübadele sonrasında ise Rumlar burayı terk etmek zorunda kalında Türkler buraya yerleşmişler ve Çirkince olarak köy anılmış.

Köyün yokuşlu ve taşlı sokaklarında mutlaka gezmeli ve köylülerin sattığı zeytinyağı, şarap, ev yapımı sabun ve el işlerinden alabilirsiniz.

Buraya gelmişken Aziz John Baptist Kilisesi’ni görmeyi unutmayın. Kilise 1805 yılında yeniden yapılmış. Ayrıca küçük bir de şarap mahzeni bulunuyor.

Köyde soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülen, dere kenarında yetişen mürver çiçeğinden yapılan şurubun tadına bakmayı unutmayın. Dilerseniz otantik bir kafede kahvenizi yudumlayarak mola verebilirsiniz.

Tiyatro Medresesi ise amatör ve profesyonel tiyatro sanatçılarının buraya gelip performanslarını sergilediği, tanıştığı ve tartışabildiği güzel bir mekan. Medreseyi ise Sevan Nişanyan yapmış. Burada aynı zamanda paneller ve konferanslarda düzenleniyor. Burada MonoFest adında düzenli olarak festival düzenleniyor ve tek kişilik gösteriler de yapılıyor. Etkinlikler Ağustos ayında gerçekleşiyor.

Medresenin yanında Nesin Matematik Köyü bulunuyor. Burada matematik bildiğiniz yöntemlerle değil hayatın içinden aktarılarak öğretiliyor. Burası için ütopik bir öğrenme alanı olma özelliğine sahip. Aziz Nesin’in vasiyeti nedeniyle mekan yapılmış. Burada dünyaca ünlü profesörler akademik kamp yapıyor. Buradaki kamplara lise ve sonrası öğrenciler katılıyor. Kamp 2 hafta kadar sürebiliyor.

Köyde aynı zamanda Truva filminde Brad Pitt’in kullandığı kıyafetler, aksesuarlarında sergilendiği bir müze bulunuyor.  Köyün girişinde bulunan 19. Yüzyıla ait Rum Kilisesini ziyaret etmeyi unutmayın. Geceleri köydeki mekanlarda canlı müzik eşliğinde eğlenebilir, keyifli saatler geçirebilirsiniz.

[insert page=’izmirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]