Coronavirüs tedbirleri kapsamında Acapulca Otel’de 14 gün devam eden karantina süresi bitti. Otelde gözetim altında olan kişiler yapılan testlerin ardından otelden ayrıldı.

Bunun yanı sıra Palm Beach Otel, Güneş Residance ve Riverside Otel’de karantinada olan öğrencilerde bugün itibariyle evlerine döndüler. Acapulco Otelde 14 gün kaldıktan sonra yapılan test sonuçları negatif çıktığı için otelden ayrıldılar.

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan coronavirüs nedeniyle 10 Mart tarihinde pandemi ilan edilmişti.

Dünyada en fazla can kaybının yaşandığı yer ise ABD, İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Çin, Japonya, İran, Irak ve Türkiye…. Bir çok ülkede sokğa çıkma yasağı uygulanırken, Türkiye’de ise yaşa göre sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bunun yanı sıra CHP’li belediyeler tarafından ücretsiz maske dağıtımının ardından, PTT üzerinden de ücretsiz maske dağıtılabilecek.

Coronavirüs vakalarının ve ölümlerinin en fazla yaşandığı yer ise İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Pandemi nedeniyle kapatılan kafeler, tiyatro ve sinema salonları, restoranların ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

Salgın nedeniyle zor şartlarla, gece, gündüz çalışan sağlık çalışanlarının evlerine virüs bulaştırmamaları için çalıştıkları bölgede bulunan otellerde ücretsiz olarak konaklamaları sağlındı. Bir çok otel sağlıkçılara bu hizmeti sundu. Bunun yanı sıra virüsle ilgili aşı ve ilaç bulma çalışmaları da devam ediyor. İlaç araştırmalarına başlayan ülkeler arasında ABD, Çin, Japonya, Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye bulunuyor.