Türkiye’de covid-19 vakalarının azalmasıyla birlikte turizm sektöründe hazırlıklar virüs önlemleri kapsamında hızlı bir şekilde başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına göre hazırlıklar ulusal ve uluslararası boyutta sürüyor.

Virüs salgını nedeniyle tüm dünyada sektörlerin eylem planlarında da değişiklik yaşanmasına neden oldu. Turizm sektöründe bir çok yenilik hayata geçmeye hazırlanıyor.

Yaz aylarıyla birlikte bütün ülkelerde turizm planlaması devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’da Türkiye’nin tercih edilmesi için Sağlık Turizm Sertifikası dönemini başlattı. Turist alınan ülkelere ise Bakanlıkça niyet mektupları gönderildi. Niyet mektupları, geçtiğimiz yıllarda ülkemize en çok gelen ülkeler olan, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, Rusya, Japonya, Çekya başta olmak üzere toplamda 70 ülkeye gönderildi.

Mektupta, çalışan sağlığı güvenliği, yolcu sağlığı ve güvenliği, ulaşım araçlarında alınan önlemler gibi başlıklar yer alıyor.

Ersoy, şunları kaydetti:

“Niyet mektuplarımız, geçmiş yıl istatistikleri alınarak, Türkiye’yi en çok tercih eden 70 ülkedeki muhataplarımıza büyükelçilikler, uluslararası örgütler ve yurt dışında temsilciliği olan kurumlar aracılığıyla 11 Mayıs itibarıyla iletildi. Bizler de mektupların iletilmesinin akabinde ülkelerdeki muhataplarımıza telefon ederek niyet mektubundaki maddelerimizi anlatmaya ve tatillerini Türkiye’de geçirmelerine yönelik davetlerimizi yapmaya başladık. Görüşmelerimizde Türkiye’nin sağlık alt yapısı, il ve ilçe düzeyinde sağlık kuruluşları listesi ve kapasiteleri hakkında bilgiler veriyor, başlattığımız sertifikasyon sistemi ile Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde turizm açısından güvenli bölge haline getirildiğini detaylı olarak belirtiyoruz”

Niyet mektubuna sertifikasyon ve sağlık alt yapısıyla ilgili olarak bilgindirmeler yer aldı. Böylece turistlerin kafasında oluşacak olan bütün soruların cevabı bu mektupla verildi.