Yaşanan covid-19 virüs salgınıyla en çok mücadele eden sağlıkçıların daha iyi imkanlarla çalışabilmeleri için bir otel ücretsiz olarak konaklamalarını sağladı.

Mersin İl Sağlık Müdür Sinan Bahçacı, kamu hastanelerinin pandemi servisinde çalışan 250 sağlık personelinin yurt ve otellerde konaklayacağını açıkladı.

Bahçası, virüs tedbirlerinin ardından müdürlüğe bağlı olan kamu hastanelerinde görevli olan pandemi servislerindeki sağlıkçıların konakladıkları oteli ve yurtları ziyaret etti.

COVID-19 salgınıyla mücadelede, enfekte olan kişileri zamana yayarak sağlık sistemi üzerine binecek yükü azaltmanın amaçlandığını bildiren Bahçacı, “Sosyal mesafeye dikkat edip mümkün olduğunca sokağa çıkmayarak ve evde kalarak kendimizi izole etmemiz gerekiyor. İlimizde yürütülen mücadelede gerek kamu gerekse özel sektör sağlık çalışanları her türlü fedakarlığı gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Coronavirüs dünyada en fazla ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, İran, Irak, Rusya, Türkiye ve Yunanistan’da etkili oldu. Türkiye’de İstanbul ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlara kapatıldı. Bunun yanı sıra vakanın ve can kaybının en fazla yaşandığı iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak oldu.

Bahçacı, sağlık çalışanları için bazı öğrenci yurtları ve kamu misafirhanelerini konaklamaları için hizmete sunduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Otel sahibi hayırsever bir iş adamı da yaptığımız protokol kapsamında ücretsiz olarak otelini bize tahsis etti. Şu anda müdürlüğümüze bağlı sağlık tesislerinde çalışan 250 arkadaşımız buralarda misafir ediliyor. Yetkililer ve arkadaşlarımızla yaptığım görüşmelerde kendilerine sağlanan konaklama imkanlarının iyi olduğunu söylediler. Morallerinin yüksek olduğunu gözlemledim. İnşallah bu motivasyonla ve vatandaşlarımızın kurallara uymasıyla bu süreci en kısa sürede atlatacağız. Konaklama talebinde bulunan ve bize başvuran her arkadaşımızın bu imkandan faydalanmasını sağlayacağız”

Bu haftasonu 30 büyükşehir başta olmak üzere Zonguldak’da da sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak uygulanacak.