Coronavirus vakasının Aralık 2019’da ortaya çıktığı Çin’de hayat normalleşmeye başladı. Yurtiçinde hareketlilik oluşurken, Çin’in en kalabalık şehirleri Wuhan liderliğinde uzun bir tatil için 1 Mayıs’ta yollara döküldü.

1 Mayıs’la birlikte 5 günlük tatili fırsat bilen Çin, ünlü internet sitesi Baidu’nun verilerine göre, şehirlerinin dışında seyahat edenlerin sayısı, İşçi Bayramı tatilinde %50 arttı. Virüs salgınında ağır alan turizm seyahat ve konakla sektörlerininde toparlanmasına yardımcı oldu. Yapılan araştıramaya göre ise bu rakamlar geçtiğimiz yıla göre hala düşük görünüyor

Turizmdeki bu artış Dalian, Pekin, Wuhan, Jinan ve Tianjin’den gelen yolcularla arttı. Seyahatteki yasakların hafifletilmesi ise vakaarın azalmasıyla etkili oldu. Çin hükümeti ekonomiyi yeniden canlandırmak için Pekin’de bulunan Yasak Şehir’de dahil olmak üzere yüzlerce gezi rotasını yeniden turizme açtı.

Çin kültür ve turizm bakanlığına göre, ülke 1 Mayıs’ta 23 milyondan fazla yerli turist kaydetti. Ulaştırma Bakanlığı da 1 Mayıs’ta 23.36 milyon yolcu rakamına ulaşıldığını belirtiyor. Bu rakam 4-6 Nisan’daki Qingming Festival’inde 19.9 milyondu.

Coronavirüs vakası dünyada en çok ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç, Danimarka, Norveç, Rusya, Yunanistan, İran, Irak, Türkiye bulunuyor. Virüs dünya üzerined 185 ülkeyi etkisi aldına aldı. Büyükşehirler ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bunun yanı sıra virüs riski düşük olması sebebiyle İstanbul Adalar’a giriş ve çıkışlar bir ay boyunca kapatıldı. Sadece uzun süre ikametgahı bulunanlar Adalar’a giriş ve çıkış yapabilecek.